Ministar finansija i privrede u Vladi Republike Srbije Mlađan Dinkić saopštio je da je Vlada na današnjoj sednici usvojila Predlog zakona o budžetu za 2013. godinu koji predviđa prihode od 956,4 milijarde dinara i rashode u iznosu od 1.078,3 milijarde dinara. Ovaj dokument predviđa smanjenje budžetskog deficita na 3,3 posto vrednosti ostvarenog BDP-a. Budžet je donet na vreme, razvojno je orijentisan i uspostavljen je balans između štednje i podsticaja. Cilj je da se budžetski deficit dvostruko smanji, zaštite najugroženiji i da se obezbede razvojni posticaji privredi. Skupština Srbije bi trebalo da usvoji pomenuti dokument pre 20. novembra. Republičkim budžetom za 2013. godinu predviđeno je da Vojvodina dobije 7,05 posto ukupnih prihoda, što je garantovano Zakonom o budžetskom sistemu.
Ministar finansija i privrede u Vladi Republike Srbije Mlađan Dinkić saopštio je da je Vlada na današnjoj sednici usvojila Predlog zakona o budžetu za 2013. godinu koji predviđa prihode od 956,4 milijarde dinara i rashode u iznosu od 1.078,3 milijarde dinara.
Dinkić je na konferenciji za novinare, održanoj nakon sednice Vlade, naveo da ovaj dokument predviđa smanjenje budžetskog deficita na 3,3 posto vrednosti ostvarenog BDP-a.
Ministar je istakao da je budžet donet na vreme, da je razvojno orijentisan i da je uspostavljen balans između štednje i podsticaja.
Cilj je da se budžetski deficit dvostruko smanji, zaštite najugroženiji i da se obezbede razvojni posticaji privredi, naglasio je Dinkić i napomenuo da bi Skupština Srbije trebalo da usvoji pomenuti dokument pre 20. novembra.
Prema njegovim rečima, republičkim budžetom za 2013. godinu predviđeno je da Vojvodina dobije 7,05 posto ukupnih prihoda, što je garantovano Zakonom o budžetskom sistemu.
Dinkić je naveo i da će predstavnici Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u naredne dve nedelje, a najkasnije do 10. novembra, početi razgovore o novom aražmanu sa Vladom Srbije.
On je saopštio da je juče imao telefonski razgovor sa šefom Misije MMF-a koja dolazi u Srbiju Zuzanom Murgasovom, koja je izrazila zadovoljstvo dosadašnjim tehničkima razgovorima sa Vladom Srbije.
Pregovori sa MMF-om, kako je naveo, ne bi bili nastavljeni da Srbija nema dobar Predlog budžeta za 2013. godinu.
Dinkić je istakao i da se prvi put desilo da MMF smatra da bi konsolidovani deficit mogao da bude i viši od targetiranog i da bi mogao da iznosi četiri posto BDP-a.
On je napomenuo da su budžetom predviđene garancije za realizaciju kredita kineske Eksim banke za izgradnju dela autoputa Beograd - Čačak i deonica autoputa Pojate - Preljina i Novi Sad - Loznica, kao i garancije za ruski kredit u iznosu od 800 miliona dolara za modernizaciju železnice.
Sa budžetom za 2013. godinu u Skupštini će se naći i Predlog zakona o ograničavanju rokova plaćanja, naveo je ministar i dodao da taj dokument uvodi obavezu države da sve svoje obaveze mora da izmiri najkasnije u roku od 45 dana od potpisivanja nekog ugovora, dok će za privredu taj rok biti 60 dana.
Dinkić je istakao da će prvi put do sada država imati kraći rok od privrede za izmirivanje svojih obaveza, i dodao da će biti uvedena lična odgovornost ministara i direktora javnih preduzeća, koji će za nepoštovanje rokova plaćanja biti kažnjeni sa 100.000 dinara mesečno, a druga sankcija će biti zatezna kamata.
Planirani budžetski deficit je 132,3 milijarde dinara, a ukupan deficit Republike je 121,9 milijardi dinara i taj deficit iznosi 3,3 posto BDP - a. Prihodi na nivou cele države iznose 1.685,2 milijarde dinara, a rashodi 1.817,5 milijardi dinara.
Konsolidovani budžet, koji pored republičkog budžeta uključuje i budžet pokrajine, opštinske budžete, budžet Puteva Srbije i organizacija obaveznog socijanog osiguranja, u deficitu je od 132,3 milijarde dinara, što je 3,6 odsto BDP - a.
Budžet je kreiran tako da omogući zaustavljanje rasta javnog duga, pri čemu očekivani privredni rast iznosi dva odsto.
Najveće uštede u budžetu ostvarene su u rashodima za subvencije – sedam milijardi dinara, izdacima za kupovinu robe i usluga – 4,6 milijardi, kao i na rashodima po osnovu budžetskih kredita – 4,1 milijardu dinara.
Istovremeno, rashodi za socijalnu zaštitu povećani su za približno sedam milijardi dinara.
Javni dug bi na kraju ove godine trebalo da se uveća na približno 60 posto od vrednosti BDP-a, a ispod tog nivoa počeće da se smanjuje od 2014. godine.
U 2014. godini Vlada namerava da budžetski deficit dodatno smanji na 1,9 posto, a u 2015. godini na svega jedan posto.